سوغات سرای گیلان

 سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

شهر رشت در استانی قرار دارد که از طرفی به دریا و از طرف دیگر به کوه و جنگل ختم می شود به همین دلیل تنوع بسیاری در محصولات و سوغاتی های رشت می توان دید، کافیست سری به بازار بزرگ رشت بزنید و این تنوع را در سوغات و صنایع دستی رشت ببینید. بطور مفصل در بخشی دیگر به صنایع دستی رشت خواهیم پرداخت. در اینجا به سوغاتی های خوراکی خوشمزه و مخصوص رشت که نظر گردشگران را به خود جلب می کند، می پردازیم. از این میان شرح مختصری درباره ی رشته خشکار، زیتون، ماهی سفید، برنج، چای، رب انار، نان برنجی و کلوچه آورده ایم. تنوع سوغاتی های رشت آنقدر زیاد است که توضیح درباره ی همه آن ها امکان پذیر نیست، ولی در زیر تعدادی از سوغاتی های شهر رشت به اختصار برای خریدی آسان نام برده شده است.

برای سفارش این محصولات بصورت عمده و جزئی با ما تماس بگیرید.

09336441550

چای معروف ترین سوغات رشت

چای در بسیاری از شهر های استان گیلان مانند رشت، فومن، لنگرود، صومعه سرا، سیاهکل کشت می شود. رشت علاوه بر تولید، مرکزی برای عرضه ی چای گیلان می باشد و مسافران به راحتی می توانند در این شهر چای مورد نظرشان را تهیه کنند. چای گزینه ای مناسب برای سوغاتی بردن است چون چای رشت خوش عطر و طعم است و نسبت به سوغاتی های دیگر مثل برنج جای کمتری را می گیرد. چای نوشیدنی خوبی برای رفع خستگی می باشد و دم کردن آن با افزودنی های چون بهارنارنج، هل، دارچین و … هر کدام مزیتی و خاصیتی دارد.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

برنج رشت

رشت بخاطر آب و هوای مناسب و خاک حاصل خیزش، محل بسیاری مناسبی برای ایجاد شالیزارهای کاشت برنج است. شالیزارهای برنج بسیار زیادی در اطراف رشت وجود دارند و افراد محلی با کوشش و سختی از این روش امرار معاش می کنند.

برنج رشتی دارای عطر و طعم بسیار مطلوبی است که مشتریان و متقاضیان بسیاری دارد. با توجه به اینکه برنج از جمله غذاهای همیشگی مردم ایران است، خرید برنج می تواند به عنوان یک سوغاتی کاربردی مورد توجه واقع شود.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

 

ماهی سفید

خوشمزه ترین سوغاتی رشت، ماهی سفید آن می باشد که در دریای خزر و رودخانه های استان گیلان صید می شود. ماهی سفید یکی از مرغوب ترین ماهی های شمال کشور محسوب می شود. دارای مزه ی بسیاری عالی و بدون بو است. هر چند خوردن آن بدلیل استخوان های ریز و زیادی که دارد بی دردسر نیست. ماهی سفید را درکنار برنج یا بصورت شکم پر درست می کنند. ماهی خواص درمانی بسیاری دارد و مصرف هفتگی برای هر سن و سالی توسط پزشکان توصیه می شود. ماهی منبعی برای ویتامین A ،B ،D می باشد و دارای کلسیم و فسفر و امگا 3 و ید است. برای خرید ماهی سفید تازه به بازار بزرگ شهر رشت سری بزنید.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

برای سفارش این محصولات بصورت عمده و جزئی با ما تماس بگیرید.

09336441550

ماهی خاویاری

یکی از خاص ترین سوغات های استان گیلان

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

زیتون

زیتون دارای خواص بسیار زیادی است، هرچه از خواص آن بگوییم باز هم کم است. محصولات و فرآورده های زیتون نیز به اندازه خود آن دارای خواص درمانی هستند. رشت یکی از منابع زیتون کشور بحساب می آید. بازار رشت و بازارهای رودبار و منجیل پر از فروشگاه های زیتون فروشیست که در کنار زیتون روغن آن و زیتون پرورده نیز می فروشند. زیتون سیاه و سبز دو نوع آن هستند که در کشور ما فقط زیتون سبز به طور طبیعی یافت می شود. ترکیب زیتون و ماهی سفید در سفره همه را وسوسه می کند تا در سفری که به رشت دارند مقدار زیادی زیتون به همراه بیاورند. باغ های رودبار که سراسر درختان زیتون هستند باعث فراوانی این محصول گرانبها در استان گیلان شده اند. در سفری که به رشت دارید حتما به همراه خود زیتون تازه بیاورید، بعلاوه از فرآورده های آن نیز فراموش نکنید فقط بیاد داشته باشید در خوردن این میوه خوشمزه و خوشخور زیاده روی نکنید.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

زیتون پرورده

شاید در تصوراتتان زیتون پرورده با زیتون بی تفاوت باشد اما علاوه بر دردسر های زیتون انداختن باید بدانید که درست کردن زیتون پرورده کار بسیار دشواری است و بهترین و مرغوب ترین آنها را در شمال کشور یافت میکنید. بهتر است از زیتون پرورده های محلی در شهر رشت خرید کنید چرا که حاصل دست رنج زنان و مردان رشتی زحمتکش است. میتوانید زیتون پرورده را در کنار دیگر محصولات زیتون فروشی های رشت خرید کنید و بهتر است بدانید که زیتون پرورده نیز ماندگاری بالایی دارد و نگران مسافت تا منزل خویش نباشید. زیتون، سیر، مغز گردوی چرخ کرده، آب انار، سبزی معطر، رب انار، دانه انار ترش و گلپر مواد مغذی هستند که در ترکیب زیتون پرورده استفاده می شود.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

کلوچه

از گذشته آوازه کلوچه های گیلان به وفوور به گوشمان رسیده است و کلوچه های لاهیجان از دیرباز طعم و عطر بخصوص خود را در خاطره ی مردم به جای گذاشته اند. یکی دیگر از بهترین سوغاتی های رشت می تواند کلوچه های استان باشد که در بازار های آن می توانید بیابید. کلوچه های لاهیجان و فومن از مشهور ترین کلوچه های گیلان هستند که آنها در رشت نیز عرضه می شوند و برای نوش جان کردن کلوچه های داغ و تازه می توانید به مرکز آن نیز سر بزنید. بیشتر زنان گیلانی دستی بر کلوچه پزی دارند. کلوچه نیز مثل سایر شیرینی ها در تمام شیرینی فروشی های رشت یافت می شود. از این سوغاتی خوشمزه و مناسب برای دوستانتان نیز تهیه کنید.

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

انواع رب و ترشیجات

سوغات سرای گیلان
سوغات سرای گیلان

 

در زیر تعدادی از سوغاتی های شهر رشت به اختصار برای خریدی آسان نام برده شده است:

 • رشته خشکار

 • کلوچه لاهیجان

 • مربای بهارنارنج

 • انواع پرندگان و ماهی ها

 • مغز حلوا

 • خکاره دبیج

 • کدو مربا

 • اخته

 • نان کشتا

 • بادرنگ

 • باقلوای گل یاس

 •  پول پرتقال مربا

 • آبغوره

 • حلوای به

 • کلوچه کوکی

 • بادام زمینی آستانه

 

برای سفارش این محصولات بصورت عمده و جزئی با ما تماس بگیرید.

09336441550