[ad_1]

زمانی که بخواهید به یک مصاحبه شغلی بروید باید برای خیلی چیزها آماده شوید، باید به شکل جدی در مورد شرکت تحقیق کنید. مصاحبه کنندگان و صاحبان کسب و کار نیز به دقت سوالات خود را آماده نموده و چند کپی از رزومه و نمونه کارهای شما تهیه و بارها آنها را مرور کرده اند. حال اگر ماجرا برعکس باشد و شما قرار باشد با کسی مصاحبه کنید، به نظر آسانتر خواهد رسید. دیگر لازم نیست بهترین لباسهایتان را بپوشید و یا نگران پیدا کردن سرویس بهداشتی باشید. در پایان روز نیز دیگر نباید به فکر این باشید که آیا شغل را به دست آوردید یا خیر.

با یک جستجوی ساده در گوگل با عنوان سوالات مصاحبه شغلی، در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم یا نمونه مصاحبه شغلی برخی از سوالات رایج که همه ما آنها را حفظیم و هزاران بار قبل از به دست آوردن شغل فعلی خود به آنها پاسخ داده ایم ظاهر می شوند.  این سوالات رایج و شناخته شده هستند ولی لزوما سوالات خوبی نیستند. این سوالات آماده و تکراری یه مشکل بزرگ دارند! در واقع این پرسش ها احتمال پذیرش پیشنهاد از سوی مصاحبه شوندگان را کاهش می دهند.

هیچ کس دوست ندارد در حین یک مصاحبه شغلی در تنگنا قرار بگیرد، استرس پیدا کند و یا احساس کند که فریب خورده است. فکر نمی کنم شما هم دوست داشته باشید چنین حسی را در شغل روزانه خود تجربه کنید، پس چرا چنین چیزی را از متقاضیان می خواهید و آنان را در شرایط سخت قرار می دهید؟

زمانی که افراد متفاوت از موقعیت های گوناگون و با تیپ های شخصیتی، فرهنگ ها و پیشینه خانوادگی متفاوت برای یک موقعیت شغلی در شرکت شما درخواست می دهند، مراقب باشید و سعی کنید به جای سوالاتی که نتیجه ای جز سردرگمی شما و مخاطبان ندارند، از سوالات جایگزینی که در این مقاله معرفی می شوند استفاده کنید. اینگونه می توانید از

داوطلب مورد نظر خود بدون اینکه در طول مصاحبه حس بدی داشته باشد، اطلاعات ارزشمندتری به دست آورید.

مصاحبه شغلی

۱۰ پرسشی که در مصاحبه شغلی نباید از مصاحبه شوندگان بپرسید

و آنچه که بهتر است به جای آنها پرسیده شود.

از خودتون بگید

شاید با دیدن این سوال قدیمی معمول در مصاحبه ها در ابتدای لیست ما تعجب کنید ولی این سوال آنقدر هم که شما فکر می کنید برای آغاز مصاحبه کاری مناسب نیست. در حقیقت از نگاه متقاضی این سوال به او این حس را القا می کند که شما رزومه وی را مطالعه نکرده اید یا اصلا نمونه کارها یا پروفایل لینکدین وی را ندیده اید. متقاضیان دوست ندارند که مدت زمان اندکی که برای تاثیرگذاری اولیه در اختیار دارند با تعریف سابقه کاری خود هدر دهند، آنها یک گفتگوی جدی می خواهند تا ویژگی های اساسی خود را نشانتان دهند.

در عوض سوالی طبق چیزی که پیش از این در رزومه آنها توجه شما را جلب کرده است، بپرسید. اینگونه به متقاضی نشان می دهید که او را جدی گرفته اید و می خواهید در مورد او بیشتر از آنچه که بر روی کاغذ نوشته است بدانید.

چرا می خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟

جواب این سوال ممکن است برای متقاضی دشوار باشد و چندان تمایلی به پاسخ دادن نداشته باشد، به علاوه پاسخ این سوال ممکن است چندان وجهه خوبی از وی نشان ندهد. از سوی دیگر پاسخ این سوال ممکن است تا حد زیادی شخصی باشد و چندان به شناخت مصاحبه شونده کمک نکند.

در عوض از آنها درباره محبوب ترین و سخت ترین بخش های پست فعلیشان بپرسید. در این حالت بدون اینکه مکالمه را بیش از اندازه منفی کنید و مخاطب را تحت فشار بگذارید، موارد زیادی درباره اولویت ها، علل پایان همکاری و ویژگی های فرهنگی آنها خواهید آموخت.

به کدام پروژه خود بیش از همه افتخار می کنید؟

شاید این سوال به اینکه بدانید که یک متقاضی از کار کردن روی چه پروژه هایی بیشتر لذت می برد، کمک کند ولی می توانید سوال کلی تری بپرسید و اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

در عوض از آنها بخواهید که در مورد کارها و پروژه هایی که با تیم های متفاوت انجام داده اند، صحبت کنند. پاسخ این سوال عملکرد آنها را به شکل فعال و به عنوان مدیر پروژه مشخص می کند که از جمله صفات مناسب برای تیم های فروش و بازاریابی است.

بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

اینکه بخواهید نقاط ضعف یک داوطلب را از دید خودش بدانید کار خودخواهانه ای است. پاسخ به این سوال ممکن است متقاضیانی که متعلق به سایر فرهنگها و حوزه های کاری هستند و با شما و افکارتان آشنا نیستند را در معرض حذف شدن قرار دهد و ذهنیت بدی نسبت به آنها در شما ایجاد نماید.

در عوض از آنها در مورد چالش هایی که در شغل پیشینشان با آن مواجه شده اند و اینکه چگونه آن را مدیریت کرده اند بپرسید. پاسخ این سوال نکات بیشتری در مورد مهارت های حل مساله آنها در اختیارتان می گذارد و دیگر نیازی نیست آنها را مجبور کنید به شکل ناراحت کننده ای خود و شخصیتشان را بروز دهند.
مصاحبه شغلی

برنامه شغلی ۵ سال آیندتان چیست؟

این سوال خصوصا برای زنانی که قصد تشکیل خانواده دارند یا حتی کارآفرینانی که روزی قصد راه اندازی شرکت خود را دارند می تواند یک سوال معنادار باشد و باعث می شود که نسبت به شما و شرکتتان جبهه بگیرند.

در عوض بهتر است از متقاضی سوال خاص تری مثل : این شغل چگونه به برنامه های بلند مدت شغلی شما کمک می کند؟ را بپرسید. چرا که پاسخ این سوال دقیقا همان اطلاعاتی که به دنبالشان هستید – اینکه آیا شغل و سازمان شما فرصتی برای رشد به آنان می دهد یا خیر – را به شما می دهد.

چه چیز باعث می شود که شما عاشق شغلتان باشید؟

متقاضیان یک شغل لازم نیست برای موفقیت در یک موقعیت شغلی ضرورتا عاشق آن شغل باشند. عشق و اشتیاق یک موضوع ذهنی است و برای یک مصاحبه شغلی ضروری نیست.

در عوض از آنها بپرسید که چه چیزی در این شرکت وجود دارد که  عاشق آن هستند. پاسخ این سوال شما را از اولویتهای آنها آگاه می کند و مشخص می کند که آیا آنها مناسب کار با تیم های بزرگتر شرکت هستند یا خیر.

آیا می توانید کار گروهی انجام دهید؟

به طورکلی پیشنهاد می شود که از سوالات با پاسخ بله یا نه استفاده نکنید. سوالات با پایان باز طول مکالمه را افزایش می دهد و اینگونه اطلاعات بیشتری درباره مصاحبه شونده در اختیارتان قرار می دهد. اگرچه پاسخ این سوال بسیار مهم است ولی یک متقاضی بعید است که به چنین خودشناسی رسیده باشد که به درستی بتواند به آن پاسخ دهد. به علاوه در شرکت شما هم احتمالا شغلی که کاملا انفرادی باشد وجود ندارد و همه باید در جلسات یا برخی امور دیگر با بقیه در ارتباط باشند و کار گروهی انجام دهند.

در عوض می توانید از متقاضی بپرسید که یک گروه ایده آل  از نظر او چه ویژگی هایی دارد. پاسخی که می شنوید همان چیزی است که به دنبال آن هستید، اگر آنها به خوبی در یک گروه حضور داشته باشند آن خاطره را تعریف می کنند و همچنین توضیحی از محیط کار مورد علاقه خود ارایه می نمایند.

فکر می کنید سال گذشته فرودگاه مهرآباد چند پرواز داشته است؟

سوالات فکری مثل سوالاتی که گوگل هنگام مصاحبه های استخدامی از متقاضیان می پرسد شاید به نظر سرگرم کننده برسند و حتی یک یا دو نکته در مورد توانایی های حل مساله داوطلب به شما بیاموزند ولی سوالاتی از این دست استرس فروانی برای متقاضی ایجاد می کنند. این کار احمقانه و دشواری است که بدون هیچگونه اطلاعات مفیدی داوطلب را در جایگاه تصمیم گیری فرار دهید.

در عوض از داوطلب بپرسید که اگر مشکلی در تیم به وجود بیاید چگونه آن را حل می کند. پاسخ این سوال مفیدتر است و داوطلب را سورپرایز نمی کند.

این خودکار را به من بفروش

اگر برای شغلی مثل فروش اقدام کرده باشید باید بدانید که یکی از سوالاتی که بسیار معمول است “این خودکار را به من بفروش” است که با یک سرچ در گوگل قبل از مصاحبه به سادگی به پاسخ آن خواهید رسید. این سوال ممکن است توانایی های واقعی فروش متقاضی را منعکس کند و این همان چیزی است که شما باید قبل از صرف زمان و منابع برای آموزش آنها بدانید. اگر به دنبال راهکارهای دیگری برای افزایش بهره وری تیم فروش خود هستید مقالات بازاریابی و فروش ما را از دست ندهید.

در عوض از آنها بپرسید که یک مانع رایج که تیم فروش با آن مواجه می شود چیست و چگونه باید با آن برخورد کرد. پاسخ این سوال نشان می دهد که آنها تا چه میزان تحقیق کرده اند و همچنین دیدی نسبت به توانایی آنان در مذاکرات تلفنی به شما می دهد.

مصاحبه شغلی

پیش از این چه میزان حقوق می گرفتید؟

از بحث و سوال در مورد حقوق و مزایا قبل از دریافت پیشنهاد متقاضی خودداری کنید. نباید از پیشینه حقوقی داوطلب پیشنهاد حقوق و مزایایش را حدس زد. این سوال ممکن است به ضرر اقلیتی باشد که احتمالا در مقایسه با همتایان خود پول کمتری برای جبران خدمات خود دریافت می کردند.

در عوض سعی کنید که جواب این سوال را با پاسخهای سوالات مختلف لیست خود پوشش دهید.

نمونه سوالات مصاحبه شغلی به کمک مدل STAR

مهارت قضاوت

این سوالات کیفیت قضاوت و چگونگی تصمیم گیری متقاضی در شرایط پیچیده و دشوار را نشان می دهند.

 1. در مورد یکی از سخت ترین تصمیماتی که در سال گذشته گرفته اید توضیح دهید.
 2. از زمانی بگویید که اهدافتان را بیش از حد بالا یا بیش از اندازه پایین در نظر گرفته اید.
 3. آیا تا به حال چند پروژه مهم را به صورت همزمان به پایان رسانده اید؟ چگونه آنها را اولویت بندی کردید؟
 4. آیا تجربه ای از دریافت فیدبک های متناقض در مورد یک پروژه دارید؟ چگونه با این فیدبکها برخورد کرده اید؟
 5. از زمانی بگویید که یکی از همکاران نزدیکتان باعث ایجاد مشکلی در پروژه شده باشد و اینکه چگونه این مساله را برای مدیر پروژه توضیح دادید؟

تحمل فشار

این سوالات به شما کمک می کند تا عملکرد متقاضی را زیر انواع فشارهای گوناگون بسنجید.

 1. شرایطی را توضیح دهید که تصمیمی گرفتید که چندان طرفدار نداشت و توضیح دهید چگونه از پس اجرای آن برآمدید؟
 2. یک وضعیت استرس زا در کار را توضیح دهید و اینکه چگونه آن را مدیریت کردید.
 3. آخرین باری که مجبور بودید با یک مشتری بسیار ناراحت سر و کله بزنید را توضیح دهید.
 4. شرایطی را توضیح دهید که با یک مقام بالاتر خود اختلاف نظر داشتید و اینکه چگونه این اختلاف نظر حل شد؟
 5. درباره موقعیتی بگویید که مجبور بودید چیزی را که کوچکترین آشنایی با آن نداشتید به سرعت بیاموزید.

پتانسیل رهبری

این سوالات به شما کمک می کند تا پتانسیل رهبری، اعتماد به نفس و تمایل به پیشقدمی در گرفتن پروژه هایی که هنوز مسیر مشخصی ندارند و در ابتدای کار هستند را در متقاضیان تشخیص دهید.

 1. شما در رزومتان توان رهبری را به عنوان یکی از نقاط قوت خود بیان کردید. یکی از تجربیاتتان را که از توانمندی رهبری در آن استفاده کرده اید توضیح دهید.
 2. از زمانی بگویید که پروژه ای را به شکل موثر به دیگران محول کرده اید.
 3. آیا تا به حال زمانی پیش آمده است که بخواهید به یک همکار فیدبک منفی بدهید؟ چگونه این فیدبک را ابراز کرده اید؟
 4. برای من زمانی را مثال بزنید که ابتکار عمل به خرج دادید و رهبری یک پروژه را بر عهده گرفته اید.
 5. موقعیتی را توضیح دهید که تیمی را مدیریت کرده اید که بدون موافقت شما کار بر روی سایر پروژه ها به آنها محول شده بود.

خود آگاهی

این سوالات میزان خودآگاهی یک متقاضی از نقاط قوت و از همه مهم تر نقاط ضعف وی را آشکار می سازد.

 1. از زمانی بگویید که شخصا یکی از همکارانتان را دوست نداشته اید (یا برعکس) ولی توانسته اید به صورت موفقیت آمیز با وی کنار بیایید.
 2. یک مثال از زمانی بزنید که سعی کردید کاری انجام دهید و شکست خوردید.
 3. آیا تا به حال شده است به خاطر عملکردتان مورد انتقاد یا سرزنش قرار بگیرید؟ توضیح دهید.
 4. از زمانی بگویید که یک پروژه به مهلت تعیین شده نرسیده است و اینکه چگونه با عواقب آن روبرو شدید و پیامدهای آن را کاهش دادید؟
 5. برای من از موقعیتی بگویید که حس کردید شنیده نمی شوید و اینکه چگونه وجود خود یا نظرتان را به گوش همکارانتان رساندید.

مصاحبه تنها یک تکه از پازل برای داوطلب است تا با شما آشنا و نسبت به شما شناخت پیدا کند، پس سعی کنید با پرسش سوالات فکرشده به خودتان و مصاحبه شوندگان لطف کنید.
نظر شما چیست؟ کدام یک از سوالات مصاحبه های شغلی تکراری و بی فایده اند و باید حذف شوند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[ad_2]